Discussion about this post

User's avatar
JefCon 1's avatar

I live in a divided household. My wife likes crunchy peanut butter and I prefer creamy. So, we compromise by getting crunchy peanut butter and I get to continue living in the house.

Expand full comment
Pat Myers's avatar

SNAP payments cover an average of $2.73 per meal per person. Provided that you can shop in a standard suburban supermarket, or, better, in a price-focused one like Aldi; that you have a decent knife and cooking appliances, and that you have some basic ingredients at home (e.g., cooking oil, sugar) and don't have to buy a package each time, you can make a lot of very good meals within those boundaries. For $5 a person it could be a full-course meal.

Expand full comment
89 more comments...

No posts